perarin-plus-Warranty

اصطلاحات و تکنولوژی های رایج دوربین مداربسته

در این بخش به معرفی اصطلاحات و تکنولوژی‌های رایج انواع دوربین مداربسته و دستگاه ضبط تصویر و تجهیزات شبکه پرداخته و نحوه عملکرد و کارایی بعضی از آن‌ها را بررسی و بصورت خیلی مختصر و مفید شرح خواهیم داد. پیشنهاد می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه حتما به قسمت وبلاگ پرارین هم سر بزنید.

Motion Detection چیست؟

از پرکاربردترین و پر استفاده‌ترین امکانات دوربین مداربسته، فعالسازی قابلیت Motion Detection می‌باشد که باعث می‌شود هنگامی که حرکتی از جلوی لنز دوربین مداربسته صورت پذیرد، دوربین پس از تشخیص آن را برای ضبط به DVR ارسال می‌کند.
موارد استفاده و کاربرد Motion Detection
از آنجائیکه که تصاویر ضبط شده دوربین‌های مداربسته می‌بایست در یک هارد داخل دستگاه ضبط تصویر (DVR) نگهداری شود، اگر یک دوربین مداربسته بصورت ۲۴ ساعت شبانه روز تصاویر را ضبط نماید هرچند دستگاه از کدینگ‌های هوشمند فشرده‌سازی پشتیبانی کند، فضای زیادی از هارد را اشغال می‌کند و درواقع بخش زیادی از این تصاویر ضبط شده شاید هیچ گاه مورد استفاده قرار نگیرد. بنابراین با فعالسازی این قابلیت دستگاه فقط تصاویری را ضبط می‌کند که یک حرکت از جلوی لنز دوربین رخ دهد. مثلاً فقط زمانی که افراد از درب پارکینگ به داخل وارد می‌شوند دستگاه شروع به ضبط چهره و رفتار آن‌ها کند.

نقطه‌ی ضعف و برخی خطاهای Motion Detection
از مهمترین خطا‌هایی که هنگام فعالسازی این امکان ممکن است رخ دهد این است که بعلت هوشمند نبودن این قابلیت در برخی دوربین‌های مداربسته یکسری تحرکات طبیعی و بی‌اهمیت مانند حرکت حیوانات خانگی و کوچک، نور انواع‌مانیتور و لامپ، بارش باران برف تگرگ، تکان‌های حاصل از وزش باد زیاد و یا شاخ و برگ درختان، حرکت پرندگان و… باعث می‌شود تا دستگاه واکنش نشان داده و تصاویر را ضبط نماید. البته می‌توان در بخش مدیریت دستگاه میزان حساسیت به حرکت را کمی کم یا زیاد نمود.

WizSense چیست؟

سری محصولات WizSense دارای تکنولوژی و راهکارهای امنیتی پرکاربردی هستند که از هوش مصنوعی(AI) اختصاصی و الگوریتم‌های یادگیری عمیق (Deep learning) توسط شرکت داهوا Dahua ارائه شده است. در این سری از محصولات داهوا دستگاه ما قادر خواهد بود تا انسان را از وسیله نقلیه تشخیص داده و یا از محیط پیرامون حفاظت نموده، همچنین توانایی تشخیص و شناسایی چهره از ویژگی‌های دیگر WizSense است که در نهایت منجر به دسته بندی و مرتب سازی اطلاعات ذخیره شده و کاهش چشمگیر هشدارهای کاذب می‌شود.

WizMind چیست؟

سری محصولات WizMind که توسط داهوا ابداع گردیده است، طیف گسترده‌ای از محصولات جدید پروژه محور داهوا را شامل می‌شود که الگوریتم‌های یادگیری عمیق بهره می‌برد. دقت بالا و استفاده از هوش مصنوعی مثلاً در امر تشخیص دقیق انسان و وسیله نقلیه، قابل اعتماد بودن، استفاده از تکنولوژی‌های بسیار کاربردی و جامع مانند تشخیص چهره، حفاظت از حریم خصوصی، شمارش افراد هنگام ورود و خروج، متادیتای ویدئویی، تجزیه و تحلیل، ردیابی هوشمند‌، تکنولوژی ANPR یا پلاک خوان هوشمند، پارک غیرقانونی، تشخیص زودهنگام آتش سوز، محاسبه و اندازه‌گیری بسیار دقیق دمای یک محیط و کلی امکان دیگر باعث شده علاقه به استفاده از این سری محصولات هر روز بیشتر شود.

استاندارد فشرده سازی H.265+, H.265, H.264+,H.264

کدک یا کدگذاری از موارد بسیار پر اهمیت در مقوله ذخیره‌سازی دیتا و تصاویر ضبط شده در دستگاه‌های ذخیره ساز محسوب می‌شود. عناوینی چون H.264، H.265 و MJPEG و یا نوع پلاس این عنوان‌ها عموماً برای فشرده‌سازی تصویر دوربین مداربسته استفاده می‌شوند. هرچه تکنولوژی فشرده‌سازی ضبط تصویر دستگاه‌ها جدید و بروز باشد مقدار فضای اشغال شده هارددیسک‌ها کمتر و حجم بیشتری دیتا را می‌توانید ذخیره نمایید. در این بین فرمت +H.265 جدیدترین استاندارد ذخیره‌سازی می‌باشد.

تکنولوژی ANR

تکنولوژی ANR برگرفته از کلمه Automatic Network Replenishment به معنی تکمیل و بروزرسانی خودکار شبکه است. وقتی اتصال به شبکه به هر علتی دچار تداخل یا قطعی گردد ضبط‌ کننده‌های ویدیوی شبکه با عملکرد ANR به‌طور خودکار تصاویر و اطلاعات گرفته شده را روی کارت SD ذخیره کرده و پس از بازیابی شبکه، NVR به طور خودکار داده‌ها و تصاویر را بازیابی و روی هارددیسک ذخیره می‌کند.

اهمیت پهنای باند در دوربین مداربسته و دستگاه ضبط تصویر Network Bandwidth

پهنای باند بطور خلاصه و عامیانه به معنی سرعت انتقال اطلاعات است. پهنای باند یک جاده یا ظرفیت اتصال بصورت سیم یا بدون سیم است که در این مسیر انواع اطلاعات می‌تواند با یک سرعت مشخص از نقطه‌ای به نقطه دیگر عبور نماید و واحد آن مگابیت بر ثانیه Mbps است. این مقدار یا معیار در واقع عرض این مسیر را مشخص می‌کند که در هر ثانیه به صورت همزمان چند بیت اطلاعات می‌تواند در یک اتصال شبکه جابجا شود.
این مقوله در دوربین مداربسته و دستگاه تحت شبکه از این لحاظ حائز اهمیت است که مصرف پهنای باند توسط دوربین قابل کنترل بوده و مقدار پهنای باند هر دوربین را می‌شود تغییر داد که اگر اختلال در پهنای باند ایجاد گردد یا کند و ضعیف باشد بتوان با کم کردن مقدار پهنای باند یا غیر فعال کردن یک الی چند دوربین از هدر رفت پهنای باند آن مسیر جلوگیری و باعث بهبود اتصال بین دوربین‌های مداربسته و دستگاه ضبط تصویر گردد. در مجموع هنگام نصب دوربین مداربسته دانستن مقدار بیشینه پهنای باند یک دستگاه ضبط تصویر اهمیت دارد تا بتوان به درستی این مقدار را تقسیم‌بندی کرده تا عملکرد کلی سیستم دچار اشکال نگردد.
عوامل متعددی هم وجود دارد که رعایت نکردن آن موجب افت یا اختلال در پهنای باند شبکه می‌گردد مانند کیفیت و نسبت تصاویر ضبط شده توسط دوربین که هرچه بیشتر باشد ظرفیت بیشتری اشغال می‌کند، فرمت استاندارد فشرده‌سازی که هرچه فشرده‌تر و بروز‌تر باشد فضای کمتری اشغال می‌کند، تعداد دوربین‌های متصل به کانال‌های دستگاه ضبط تصویر که متناسب با کیفیت تصویر لنز آن این تعداد گا‌هاً کاهش می‌یابد، نرخ تصویر‌برداری که هرچه بالاتر باشد کیفیت تصویر بیشتر و فضای بیشتری اشغال می‌کند، حالت‌های ضبط تصویر مثلاً تصویربرداری در شب یا روز متفاوت است یا فعال بودن حالت Motion Detection باعث کاهش مصرف پهنای باند می‌شود، شلوغ بودن و ترافیک سوژه‌ها در محوطه تحت نظارت و …

Third Party Camera Access چیست؟

عبارت Third Party در لغت به معنای شخص ثالث یا سوم شخص می‌باشد. Third Party Camera Access در دستگاه‌های ضبط تصویر بسیار رایج است و در واقع سرویسی است که وقتی نه شرکت سازنده دوربین مداربسته را می‌شناسید و نه شرکت سازنده دستگاه ضبط تصویر آن را ساخته و بطور کلی از برند دیگری باشد، بتوان دستگاه را به دوربین متصل و به اصطلاح مچ کرد. معمولاً در جدول مشخصات کلی یا فایل Datasheet دستگاه‌های ضبط تصویر در مقابل این عبارت نام برخی برند‌هایی که با دستگاه خریداری شده منطبق است را وارد می‌کنند. برای مثال دستگاه ضبط تصویر تحت شبکه DH-NVR5816-4KS2 دسترسی به دوربین‌های مداربسته برند‌های Panasonic، Sony، Samsung، Axis، Pelco، Arecont، ONVIF، Canon and more را فراهم می‌آورد.

قابلیت Privacy Masking چیست؟

قابلیت Privacy Masking یا پوشاندن حریم خصوصی در مناطق مسکونی و عمومی، از دیده شدن چهره اشخاص یا قسمتی از ناحیه تصویربرداری جلوگیری می‌کند. پوشش معمولا به صورت یک صفحه مستطیلی تک رنگ یا شطرنجی Blur بر ناحیه موردنظر تعریف می شود و بر روی آن قرار می گیرد.

intrusion چیست؟

intrusion یا ناحیه نفوذ در محصولات داهوا برای کنترل و حفظ حریم شخصی افراد بکار می‌رود که از مهم‌ترین موارد استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری به شمار می‌رود. این قابلیت باعث می‌گردد تا کاربر بتواند یک ناحیه یا مساحت ممنوعه را انتخاب نماید تا در صورت ورود غیر مجاز یک فرد یا شی در آن ناحیه، توسط هشدار‌های ارسالی خودکار دوربین مداربسته از وجود خطر آگاه شود. در بخشی از این قابلیت میزان حساسیت درج گردیده تا کاربر بتواند مقدار حساسیت سوژه‌های مختلفی است که وارد محوطه می‌شود را کم یا زیاد نماید.

tripwire چیست؟

قابلیت Tripwire یا خط فرضی یکی از عملکردهای تجزیه و تحلیل ویدیو در سیستم هوشمند ویدیویی است. همواره کنترل یک ناحیه یا مساحت برای کاربر از مهمترین دلایل استفاده از دوربین مداربسته است که این عمل توسط قابلیت‌های Tripwire و Intrusion صورت می پذیرد. درصورتی که قابلیت Tripwire فعال گردد می توان با ایجاد یک خط فرضی، هنگامی که یک سوژه از آن خط تعریف شده عبور کند، سیستم به تلفن همراه شما هشدار می‌دهد. این هشدار، هم زمان با ضبط ویدیو در دستگاه NVR انجام می‌گردد.

سری دوربین‌های پانوراما

این گونه دوربین‌های به اصطلاح پانوراما قابل استفاده به‌صورت سقفی و دیواری بوده و می‌تواند محیط خود را بدون هیچ نقطه کوری در زوایای ۱۸۰ درجه‌ای خود و با کیفیت HD پوشش دهد. به همین دلیل از دوربین‌های مداربسته سری پانوراما بیشتر برای تجزیه و تحلیل وضعیت جمعیت، تجزیه و تحلیل وضعیت ترافیک خودرو، و حفاظت محیطی، میادین بزرگ شهری، فرودگاه‌های مسافربری و نظامی، کنترل ترافیک و …

Scene Self-adaptation (SSA) چیست؟

با توسعه و پیشرفت تکنولوژی مداوم صنعت نظارت تصویری و هوش مصنوعی، تقاضا برای تصاویر با کیفیت بالاتر نیز افزایش یافته است. فناوری Dahua AI SSA (Scene Self-Adaption) مبتنی بر الگوریتم یادگیری عمیق است که می‌تواند به طور هوشمند چندین صحنه را شناسایی کرده و با ترکیب و بهینه‌سازی، تصاویر باکیفیت‌تری ارائه دهد. تکنولوژی AI SSA می‌تواند صحنه‌های متعددی مانند باران، برف، مه، نور پس‌زمینه و لرزش را شناسایی کند و دوربین را برای استفاده در محیط‌های مختلف داخلی و خارجی مناسب کند.

Warm Light دوربین مداربسته چیست؟

دوربین‌های مداربسته در ابتدا توسط LED‌ های مادون قرمز می‌توانستن در هنگام شب تصویربرداری نمایند که بصورت سیاه سفید بوده و گا‌هاً وجود انعکاس نور باعث می‌گردید کیفیت مطلوبی نداشته باشد. بعد‌ها دوربین‌ها از تکنولوژی دید در شب رنگی یا FullColor استفاده می‌کردند که تا حدود زیادی مشکلات قبل مرتفع گردید. تکنولوژی نور گرم Warm light در دوربین مداربسته از یک نور گرم استفاده می‌کند که تقریباً شبیه نور طبیعی است که در شب، هنگام  فعال شدن، نور لازم جهت تصویر‌برداری رنگی را مهیا می‌سازد و باعث می‌شود تصویر به صورت رنگی دیده شود.

لنز وریفوکال یا VariFocal

لنزهای دوربین‌های مداربسته در دو نوع اصلی ارائه می‌شوند، یک سری از لنزهای ثابت Fixed و یک سری از لنزهای متغیر Varifocal استفاده می‌کنند. آن دسته از دوربین‌های مداربسته که از لنز متغیر بهره می‌برند را دوربین وریفوکال Varifocal نامگذاری می‌کنند. این لنزها زوایای مختلفی از جمله 80 و 90 درجه دارند. دوربین مداربسته وریفوکال، دارای ۲ لنز است که این دو لنز زاویه دوربین را تغییر می‌دهد. در حقیقت با استفاده از دوربین مداربسته وریفوکال قادرید، روی سوژه‌های خود زوم کنید. زاویه دید دوربین، عمق بیشتری از تصویر و یا دامنه بیشتر و گسترده‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد. یعنی دوربین روی لنز 2.8mm عمق کم‌تری از تصویر را ارائه می‌دهد و تصاویر در فاصله دورتر کیفیت پایین‌تری دارند. زمانی که لنز روی 3.6mm یا 12mm تنظیم شود قسمتی از تصویر در عرض دیده نمی‌شود، اما تصاویر در فاصله دورتر بهتر نمایش داده می‌شود.

اصلی‌ترین کاربرد دوربین‌های مداربسته وریفوکال زمانی است که می‌خواهید روی نقطه‌ای خاص زوم کنید. برای مثال یکی از کاربردهای این دوربین در طلافروشی است. زمانی که می‌خواهید روی عددی که ترازو نشان می‌دهد زوم کنید و بر آن نظارت داشته باشید این دوربین بسیار کارآمد است.

قابلیت مه‌زدایی یا Defog چیست؟

با توجه به اینکه اغلب دوربین‌های مداربسته در محیط های بیرونی و نماها نصب می‌شوند، در اکثر مواقع این دوربین‌ها در معرض نور، باران، برف و مه قرار می‌گیرند. این شرایط محیطی تأثیر بسیار زیادی روی کیفیت تصویر دوربین‌های مداربسته مخصوصاً در شرایط جوی بد و مه می‌گذارد. ذره‌های رطوبت و باران و نیز بخارهای موجود در مه، دلیل اصلی پایین آمدن کیفیت تصویر هستند. زمانیکه هوا مه آلود است، کیفیت تا حدی پایین می‌آید که جزئیات صحنه به وضوح دیده نمی‌شود. با استفاده از تکنولوژی مه زدایی یا همان Defog نرم افزار بکار گرفته و نیز چیپ ست موجود در دوربین با اسکن و پردازش قدرتمند، بخش‌های غیر شفاف و تار تصاویر را بهبود بخشیده و با اصلاح کنتراست نور و افزودن نور مناسب کیفیت تصاویر را تا حد زیادی بالا می‌برد. این نرم افزار به دو شکل بازیابی تصویر شکل یافته و بهبود تصویر شکل نیافته مه زدایی تصاویر را انجام می‌دهد.

پیمایش به بالا